Oksywie to najstarsza gdyńska dzielnica, a ponieważ jestem gdynianką mój wybór nie mógł paść na żadne inne miejsce. To tutaj wszystko się zaczeło…
Chciałabym zaprosić Was do jesiennego spaceru po najstarszym gdyńskim cmentarzu i wcale nie musi to być smutna, nostalgiczna wycieczka.
Korzystając z komunikacji miejskiej wysiadamy przy ul. Arciszewskich, bądź tamże szukamy miejsca do zaparkowania.
Nieopodal, po prawej, na wzniesieniu rozpościera się teren najstarszego cmentarza w Gdyni, o którym pisali min. Maria Dąbrowska, Melchior Wańkowicz i Stefan Żeromski w Wietrze od morza.
To również najpiękniej położony cmentarz w Polsce… mogiły osadzone są na Kępie Oksywskiej z widokiem na morze, a u podnóża skarpy rozpościera się teren zbudowanego w latach 20stych portu Marynarki Wojennej.
Przyklęknijcie przed wejściem do kościoła… tam na stopniu podprogowym wyryto datę ustanowienia najstarszej gdyńskiej parafii…1253 r. kiedy zaprzestano sporu między Cystarsami, a Norbertynkami.
Możecie zabawić się w swoistą grę miejską i zlecić dzieciom odszukanie mogił Króla Kaszubów – Antoniego Abrahama oraz wielkiego etnografa i piewcy piękna tej ziemii Bernarda Chrzanowskiego. To właśnie dzięki jego płomiennym listom pisanym do gen. Hallera, w których przypominał rycerski ceremoniał, zaślubiny Polski z morzem w Pucku miały taki podniosły, uroczysty charakter.
Również na tym cmentarzu pochowana jest Anna Przybylska, od której śmierci rozpoczęła się nowa tradycja ukwiecania Gdyni białymi różami nasadzanymi w chodnikowych donicach-łodziach.
Na zachodniej ścianie kościoła prawdziwa gratka dla pasjonatów historii IIWŚ – powyżej ołtarza polowego tablice pamiątkowe oddające hołd załogom okrętów zatopionych w konflikcie 1939-1945 oraz oficerom pomordowanym w czasach stalinowskich.
Cześć Ich pamięci!
To miejsce nazywane jest Panteonem Polskiej Marynarki Wojennej.
Wycieczka w to miejsce to edukacja, patriotyzm i rekreacja na świeżym powietrzu.